Turistika a šport  

Žilina poskytuje veľa možností pre turistov. Ubytovacie možnosti poskytujú viaceré hotely, motely a kempingy v blízkosti mesta (adresy sú uvedené nižšie). V meste je množstvo zariadení rôzneho typu poskytujúcich stravu, od rýchleho občerstvenia, reštaurácií a jedální po čínsku reštauráciu. Typickou pochúťkou v celej oblasti Žiliny a okolia sú však bryndzové halušky a výrobky z ovčieho mlieka - syrové korbáčiky, parenica a oštiepok . 

Príjemné prechádzky sú po pešej zóne, ktorá je jednou z najdlhších na Slovensku. Začína pri železničnej stanici Národnou ulicou, pokračuje Námestím Andreja Hlinku, Farskými schodmi na Mariánske námestie, odkiaľ pokračuje Bottovou ulicou na Štúrove námestie a ulicu Antona Bernoláka. 

Niektoré možnosti turistiky a športovania sme spomenuli v časti prechádzke po meste. V tejto časti spomenieme ďalšie. V severnej časti mesta, priamo nad centrom mesta, sa nachádza vrch Dubeň (613 m n.m.). Na vrchu Straník (769 m n.m.) sú dva lyžiarske vleky. Vrch má najlepšie podmienky pre závesné lietanie na Slovensku. Často sa tu konajú preteky v tomto športe. V západnej časti mesta je vrch Veľké Hradisko (641 m n.m.). Možnosti pre beh na lyžiach sú aj na každom okraji mesta.
V Budatíne sídli Športový jazdecký klub Montana, ktorý sa zaoberá parkúrovým skákaním, drezúrou koní a výukou jazdenia.
V miestnej časti Bytčica sa pripravuje výstavba auto - motodromu. 

Dnes sú najúspešnejšími športami v Žiline volejbal (muži ŠK Stavbár, ženy VK Slávia Žilinská univerzita), basketbal (muži BK Váhostav Žilina, ženy Lokomotíva Žilina), futbal (Mestský športový klub) aj ženský (ŠKF VIX), hokej (Mestský hokejový klub Žilina), kulturistika (Športcentrum). Mimoriadne úspechy dodsahujú v celosvetovom meradle zjazdári na divokej vode Jaroslav Slúčik a Vladimír Vala (TJ Sokol Žilina).

Okolie mesta 

Východne od Žiliny sa nachádza pohorie Malá Fatra, ktoré bolo v roku 1988 vyhlásené za Národný park Malá Fatra (rozloha 22 630 ha). V Národnom parku sa vyskytuje 900 druhov rastlín, bohaté je aj živočíšstvo. Žije tu 3000 druhov bezstavovcov a 210 druhov stavovcov (o. i. medveď hnedý, rys ostrovid, dravé vtáky - orol skalný či sokol). Malá Fatra je Strečnianskou tiesňavou rozdelená na dve časti - severná časť je Krivánska Fatra . Jej najvyšším vrchom je Veľký Kriváň (1709 m n.m.). Tento vrch i celý hlavný hrebeň je pohodlne prístupný sedačkovou lanovkou z Vrátnej doliny do Snilovského sedla (1500 m n.m.). Medzi najkrajšie vrchy na Slovensku patrí Veľký Rozsutec (1610 m n.m.). Vrch tvoria dolomity chočského príkrovu (druhohory), ktoré tvoria morfologicky najčlenitejšie časti pohoria.
 

 Rozsutec

 
Východiskom do Krivánskej Fatry je rázovitá obec Terchová (vzdialenosť od Žiliny je 25 km). V miestnom kostole zasvätenom sv. Cyrilovi a Metodovi je vyrezávaný drevený betlehem. V obci je expozícia Považského múzea , venovaná rodákovi z tejto obce Jurajovi Jánošíkovi (1688-1713), slovenskému národnému hrdinovi. Nad obcou je socha Jánošíka z roku 1988 (autor Ján Kulich). V Terchovej sa každoročne konajú na začiatku augusta Jánošíkové dni, folklórny festival s medzinárodnou účasťou. Hlavný program je v amfiteátri Pod Borami. V zime sa tu konajú preteky psích záprahov psov severských plemien (aljašský malamut, sibírsky husky). V obci pôsobí viacero kvalitných folklórnych skupín (napr. bratia Muchovci) i ľudových umelcov - rezbárov. Typickým suvenírom z Terchovej je vyrezávaná drevená valaška , drevený črpák a iné drevené predmety.
 

Vrátnej doline


Za súteskou Tiesňavy sa otvára jedinečná Vrátna dolina s množstvom možností pre turistiku a lyžovanie. Tiesňavy s tvarmi skál v podobe mnícha, ťavy, krokodíla sú veľmi atraktívne. Medzi najkrajšie miesta tu patria kaňony s vodopádmi - Horné a Dolné diery, Nové Diery i Skalné mesto tvorené skalami bizarných tvarov. Vo Vrátnej doline sú vynikajúce lyžiarske terény pre náročných i menej náročných lyžiarov a množstvo vlekov - Chleb, Paseky, Poludňový Grúň atď. V tejto oblasti sú dovedna dve sedačkové lanovky a 19 lyžiarskych vlekov s celkovou kapacitou 6 000 osôb za hodinu. Malebná je osada Štefanová pod Veľkým Rozsutcom. Pri údolnej stanici sedačkovej lanovky na Chleb je Symbolický cintorín s tabuľkami mien obetí týchto hôr. Mottom cintorína je " Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu".
Na ceste do Terchovej sa nachádza viacero zaujímavých miest. V obci Teplička nad Váhom (asi 5 km od Žiliny) je v miestnom rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v barokovej kaplnke uložené mumifikované telo panej strečnianskeho hradu Žofie Bosniakovej. Desať kilometrov od Žiliny je obec Varín, za ktorou sú vynikajúce podmienky pre lyžovanie (Pod Javorinou). Dva kilometre za Varínom je obec Krasňany. V tamojšom kaštieli sa nachádza prírodopisná expozícia Považského múzea so zameraním na exponáty z blízkeho Národného parku Malá Fatra. 

Južná časť Malej Fatry je Lúčanská Fatra (najvyšší vrch Veľká Lúka - 1476 m n.m.). Pohorie začína kopcami a malebnými dolinami už v blízkych obciach Višňové (lyžiarske svahy a vleky) a Turie. Vynikajúce podmienky pre turistiku a kvalitné lyžiarske svahy sú na Martinských holiach (Krížava). Pohodlný prístup je z Martina (asi 30 km od Žiliny), odkiaľ premáva sedačková lanovka. 

Pri štátnej ceste I/18, cca 10 km východne od Žiliny smerom na Martin sa nachádza obec Strečno a hrad Strečno , založený v 14.storočí. Hrad bol koncom 17. storočia vypálený a spustošený. Po takmer pätnástich rokoch obnovy, sa z hradu stal v roku 1993 veľmi atraktívny cieľ pre turistov. Na hrade je expozícia Považského múzea. Z hradu je jedinečný výhľad na kopce Malej Fatry a na Strečniansku úžinu s tunelmi a mostami. Nad obcou Strečno je vrch Zvonica, na ktorom je pamätník francúzskym partizánom padlým v povstaní v roku 1944. Každoročne sa tu koncom augusta koná kladenie vencov za prítomnosti zástupcov štátu, okolitých obcí a zástupcov diplomatického zboru a delegácií z Francúzska.
Nad obcou Stráňavy na vrchu Polom - lokalita Javorina je pamätník vojakom padlým v 2.svetovej vojne. Každý rok si tu v máji zástupcovia štátu, Armády Slovenskej republiky, okolitých obcí a zástupcovia diplomatického zboru pripomínajú ukončenie vojny v roku 1945.
Atrakciou je kompa cez rieku Váh spájajúca Strečno s druhým brehom Váhu, s možnosťou pokračovať do Terchovej alebo k zrúcaninám hradu Starhrad.
 
Hrad strečno v popredí kompa cez Váh Lietavský hrad
 
Veľmi zaujímavým miestom vzdialeným asi 15 km od Žiliny južným smerom sú zrúcaniny hradu Lietava. Postavený bol v 14.storočí. Hrad je po Spišskom hrade druhým najväčším na Slovensku. Začiatkom 18. storočia už bol opustený. Z hradu sú možnosti výletov na Súľovské skaly. 

PictOld Zaujímavé miesta sú v povodí rieky Rajčianka. Južne od Žiliny (cca 15 km) sa nachádzajú kúpele Rajecké Teplice . Termálne pramene 38 C teplej hydrouhličitanovo - vápenato - horečnatej liečivej vody sa využívajú na liečenie zápalových a degeneratívnych chorôb pohybového ústrojenstva a nervových chorôb. V peknom prostredí sa nachádza vynovené jazero s fontánami a termálne kúpalisko Laura. Panorámu mesta dotvára vrch Skalky (778 m n.m.). Ku kúpeľom patrí aj secesný zámok v doline za obcou Kunerad (asi 5 km východne od kúpeľov). Ďalej smerom na juh , cca 20 km od Žiliny, sa nachádza mesto Rajec so známym výrobcom kobercov Korasan, drevospracujúcim podnikom Rezbár a s termálnym kúpaliskom Veronika.
 

Umelé jazierko v Rajeckých Tepliciach

 
 Za Rajcom je obec Rajecká Lesná. Táto obec patrí medzi najvýznamnejšie pútnické miesta na Slovensku. Jedinečným dielom je drevený, vyrezávaný Slovenský betlehem, v ktorom sú okrem biblických výjavov zobrazené významné miesta Slovenskej republiky a pracovné činnosti v jednotlivých oblastiach. Betlehem je dlhý osem metrov, vysoký dva metre. V pohybe sú desiatky drevených figúrok. Symbol mesta Žilina, veže farského kostola v strede betlehemu. Betlehem zhotovil majster Jozef Pekara z Rajeckých Teplíc. Celé dielo je financované z dobrovoľných príspevkov veriacich.
 

Rajecká Lesná-Slovenský betlehem a rezbár Jozef Pekara


Na konci Rajeckej doliny (cca 40 km od Žiliny), na južnom konci okresu Žilina , sa nachádza rázovitá obec Čičmany. Charakteristická je maľovanými ornamentami na dreveniciach. V Radenovom dome je expozícia Považského múzea. V obci sa nachádza kaštieľ s možnosťou stravy a ubytovania, a kvalitné svahy pre lyžovanie a vleky (Javorinka).
 

Čičmany (Radenov dom)


Letisko Žilina sa nachádza 10 km západne od Žiliny v Dolnom Hričove. Je tu možnosť objednania si vyhliadkových letov nad mestom Žilina a jeho okolím. Každoročne v septembri sa na letisku jazdia preteky Veľkej ceny Slovenska cestných motocyklov s medzinárodnou účasťou. Atraktívnou oblasťou v blízkosti letiska, už na území okresu Bytča, sú Súľovské skaly (asi 20 km od Žiliny), tvorené zlepencami paleogénu. V roku boli vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu. Neďaleko sa nachádza zvláštny prírodný úkaz Hričovská skalná ihla.
 
Na pravom brehu rieky Váh je okresné mesto Bytča, známe svojim renesančným zámkom i pivovarom vyrábajúcim pivo značky Popper (názov je podľa mena posledných majiteľov zámku). Pivovar bol založený v roku 1604. V Bytči sa narodil roku 1887 ThDr. Jozef Tiso, prezident Slovenskej republiky v rokoch 1939 až 1945 (zomrel v roku 1947). 

Text: Dr.Ján Štofko © 2001